MEKSİKA / GUATEMALA

BİZE YAZIN

MEKSİKA / GUATEMALA

TÜRK HAVA YOLLARI’NIN DİREKT SEFERLERİ İLE MEKSİKA VE GUATEMALA
Yucatan Yarımadası, Maya, Aztek, Quiche, Toltek Kültürleri, Doğal Yaşam Parkları, Piramitler, UNESCO Koruması Altındaki Koloniyal Şehirler ve Dünyanın Keşfedilmiş En Büyük  Arkeolojik Alanları
Mexico City (2) (Antropoloji Müzesi – Zocalo – Frida Kahlo Müzesi)  Cancun (2) (Chichen Itza) / Antigua (1) / Atitlan Gölü (2) (Chichicastenango – San Antonio Palopo)
Guatemala City (2) (Tikal - Flores)
13 KASIM 2019 ÇARŞAMBA: İSTANBUL / MEXICO CITY
İstanbul Yeni Havalimanı Dış Hatlar Terminali THY - Golden Bay Tour kontuarı önünde akşam 18:30 da buluşma. Golden Bay Tour yetkilisinin misafirlerimize gerekli evrak ve seyahat belgelerini vermesinin ardından, sırasıyla check-in, pasaport ve gümrük işlemleri yapılacaktır. Ardından TK 181 nolu sefer ile 21:45 de THY’ye ait yeni jenerasyon Boeing 789 tipi bir uçakla Meksika’nın en büyük, en kozmopolit ve bir o kadar da mistik şehri başkent Mexico City’e hareket. Geceleme uçakta.
14 KASIM 2019 PERŞEMBE: MEXICO CITY
15 saat 15 dakika sürecek direkt bir uçuştan sonra Meksika’nın en büyük, en kozmopolit ve bir o kadar da mistik şehri başkent Mexico City’e yerel saat ile 04:00 de varış. Havalimanında bizleri bekleyen özel aracımız ile otelimize transfer ve odalarımıza erken check-in. Dinlenmek için serbest zaman. Dinlenmenin ardından öğle yemeğimizi Los Girasoles adlı yerel bir restoranda alacağız. Daha sonra Mexico City’nin tarihi dokusunun yoğun olduğu merkezi panoramik olarak ziyaret edeceğiz. Bu ziyaretimiz esnasında panoramik olarak göreceğimiz yerler Zocalo Meydanı’nın (dünyanın üçüncü büyük meydanı) etrafında bulunan Metropolitan Katedrali, Ulusal Saray, Aztek Tenochtitlan kalıntılarının bulunduğu Templo Mayor Müzesi ve Madero Caddesindeki Koloniyal Evler olacak. Turumuzun ardından akşam arzu edenler rehberleri ile birlikte Tekila Müzesini ziyaret edebilirler. Geceleme otelimizde.
15 KASIM 2019 CUMA: MEXICO CITY
Sabah alınacak alınacak kahvaltıdan sonra önce Frida Kahlo ve Diego Rivera’nın çalışmalarının etkisi altında kalmış olan koloni dönemi öncesi hazinelerinin çok geniş bir bölümüne ev sahipliği yapan, dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan Ulusal Antropoloji Müzesi’ni ziyaret edeceğiz. (Arkeolojik kazılarda bulunan heykel, çömlek, kabartma, ok, mızrak ve benzeri eşyalar sergilenmektedir. Mexico City ana meydanının altında bulunan Aztek Güneş Taşı ya da Aztek Takvimi heyecan veren bir bulgudur. Bir takvim işlevi görmekten çok dünya oluşumunu simgelediği rivayet edilir. Güneş Tanrısı ortada olmak üzere, dört yönünde bundan önceki 4 yaradılışa ait semboller yer almaktadır. Aztek inanışına göre, dünya bundan önce dört kez daha var olmuş ve yok olmuştur. Dört yaradılışı simgeleyen bölümün çevresinde ise Aztek takvimindeki 20 günün adının sıralandığı bir bant vardır. Aztek takviminde, her birinin ayrı adı, yani hiyeroglif sembolü, olan 20 gün ve 20 günden oluşan 18 ay vardır. Dünyanın güneş etrafındaki turunu tamamlamak için eksik kalan 5 gün ise uğursuz günler olarak ayrıca tanımlanmış ve karanlık bir dönem olarak sayılmıştır. Kalan 6 saat dikkate alınmamıştır.) İlk katın salonları Meksika’nın pre-hispanic dönemlerine dayanmaktadır. İkinci kat ise Pre-Hispanic medeniyetinde yaşayanların modern çalışmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Giriş salonunda Rivera’nın öğrencileri O’Gorman ve Chavez Morado gibi sanatçıların duvar eserlerini görebilirsiniz. Bu müzede ayrıca Maya, Aztek, Toltek, Kızılderililer ve Körfez bölgesi halkları gibi eski uygarlıklara ait buluntular yer almaktadır. Ardından UNESCO koruması altındaki Xochimilco Parkı’nı ziyaret edeceğiz. Xochimilco Park’ta bir renk cümbüşü içerisinde parkın içinden geçen nehirdeki teknelere bineceksiniz, ardından el işi satılan mağazalara yürüyerek gidip buradan alışveriş yapma imkanınız olacak. Öğle yemeğinizi teknede piknik şeklinde alacaksınız. Daha sonra Frida Kahlo Müzesi’nin bulunduğu Coyoacan’a hareket ve ünlü Meksika asıllı Amerika’lı aktris Salma Hayek’in başrolünü oynayarak canlandırdığı filmde ülkenin en önemli şahsiyetlerinden biri olan Frida Kahlo’nun Müzesi’ni ziyaret edeceğiz. Turdan sonra otelimize dönüş ve geceleme.
16 KASIM 2019 CUMARTESİ: MEXICO CITY / GUATEMALA CITY / ANTIGUA
Sabah alınacak kahvaltıdan sonra otelimizden check-out. Daha sonra özel aracımız ile havalimanına transfer. Check-in, pasaport ve gümrük kontrollerinden sonra yerel havayollarına ait bir sefer ile saat 13:15 de başkent Guatemala City’e hareket ve 2 saatlik bir uçuştan sonra 15:05 de varış. Havalimanında bizleri bekleyen özel aracımız ile ülkenin eski başkenti ve koloniyal şehir Antigua’ya transfer. Antigua 1979 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine dahil edilmiş küçük ama önemli bir kültürel şehirdir. Antigua’ya varışta otelimize yerleşme. Odaların dağılımından sonra Arnavut kaldırımlı bu koloniyal şehrin sokaklarında rehberiniz ile birlikte yürüyüş yapabilirsiniz. Akşam yemeğimizi yerel bir restoranda alacağız. Geceleme otelimizde. (Bugünkü Mexico City / Guatemala City uçuşu biraz daha geç vakit olabilir)
17 KASIM 2019 PAZAR: ANTIGUA (CHICHICASTENANGO) / ATİTLAN GÖLÜ
Sabah alınacak kahvaltıdan sonra eski başkenti tanıtan turumuza başlayacağız. Bu turumuzda Yeşim Fabrikası, Kahve ve Müzik Müzesi, Antigua Kalıntıları, Antigua Kilise ve Manastırı göreceğimiz yerler. Turdan sonra özel aracımız ile vadilerle ve yüksek dağlarla çevrili Chichicastenango’yu ziyaret edeceğiz. Burada yaşayan yerli halk, dağların gölgelediği 400 yıllık Santo Tomas Kilisesi’nde Katolik ve Pagan özellikleri taşıyan ayinlere iştirak etmek aynı zamanda sabah erkenden pazar kurmak için bir gece önceden gelip battaniyelere sarılarak uyumaları ile bilinmektedir. Quiche Maya’larının hala yaşayan kültür mirasını yansıtan bu renkli pazarda alışveriş yapma imkanı bulacak, çok güzel ve renkli hediyelik eşyalardan satın alabileceksiniz. Chichicastenango ziyaretimizin ardından muhteşem bir panoramaya sahip bir volkanik göl olan Atitlan’da ki otelimize transfer. Atitlan Gölüne yaklaşırken yolda muhteşem güzellikteki 3 volkan, San Lucas Toliman ve San Pedro’nun manzarasına şahit olacaksınız. Varışımızı müteakip odaların dağılımı ve dinlenmek için kısa bir süre serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
18 KASIM 2019 PAZARTESİ: ATİTLAN GÖLÜ
Sabah alınacak kahvaltıdan sonra gölde tekne turu. Tekne turumuz esnasında Guatemala’nın en zengin kahve tarlaları sahiplerinin harikulade göl manzaralı evlerini, malikanelerini göreceksiniz. Tekne turumuz esnasında San Antonio Paolopo adlı tipik bir yerli köyünü / limanını da ziyaret edeceğiz. Burada yerel mağazalardan pazarlık usulü alışveriş yapabilir, göle karşı yapılmış İspanyol Koloni döneminden kalma tarihi beyaz kiliseyi ziyaret edebilirsiniz. Daha sonra dinlenmek için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
19 KASIM 2019 SALI: ATİTLAN GÖLÜ / GUATEMALA CITY
Sabah alınacak kahvaltıdan sonra başkent Guatemala City’e hareket. Varışımızı müteakip panoramik şehir turu. Ardından otelimize yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

20 KASIM 2019 ÇARŞAMBA: GUATEMALA CITY (FLORES / TIKAL / FLORES)
Sabah erkenden alınacak kahvaltıdan sonra (bu sabah kahvaltı paket olarak alınacaktır) havalimanına transfer. Check-in işlemlerinden sonra yerel havayollarına ait bir sefer ile Flores’e hareket ve varış. Havaliamanında bizleri bekleyen özel otobüsümüz ile Tikal’i ziyaret edeceğiz. (Bugün için lütfen video ve fotoğraf makinelerinizi bir gece önceden şarj ediniz. Yanınıza yedek pil, film, MUTLAKA yedek t-shirt, hırka veya ince bir kazak, SİNEK SAVAR SPREY alınız) (Rahat yürüyebileceğiniz bir ayakkabı giymenizi tavsiye ederiz) Eski çağlarda Maya Kültürü’nün merkezi olan Tikal Ulusal Parkı’nda 2000 yıldan daha fazla geriye gittiğinizi hissedeceksiniz. Mayalar’ın, ormanın derinliklerinde kralları için inşa etmiş oldukları piramitleri ve şehir kalıntılarını göreceksiniz. Tikal’deki harabeler, Eski Maya kalıntılarına ait tam olarak keşfedilmemiş ve hala araştırılan en büyük kalıntılardır. Öğle yemeğimizi tur esnasında yerel bir restoranda alacağız. Turdan sonra havalimanına transfer. Check-in işlemlerinden sonra hareket ve varış. Havaliamanında bizleri bekleyen özel otobüsümüz ile otelimize transfer. Geceleme otelimizde. (Bugün içerisinde uçak saatleri değişkenlik gösterebilir)
21 KASIM 2019 PERŞEMBE: GUATEMALA CITY / CANCUN
Sabah alınacak kahvaltıdan sonra yerel havayollarına ait bir sefer ile Meksika’nın ve dünyanın en önemli tarihi, turistik beldelerinden biri olan Cancun’a hareket. Yaklaşık 2 saatlik bir uçuştan sonra varış. (Bugünkü Guatemala City / Cancun uçuşu aktarmalı ve geç vakitte olabilir) Havalimanında bizleri bekleyen özel aracımız ile önce Cancun’u tanıtan kısa bir tur yapacağız. Ardından otelimize transfer.Yolda kısa panoramik bir Cancun turu yapacağız. Odaların dağılımından sonra dinlenmek için serbest zaman. Akşam yemeğimizi yerel restoranda bir alacağız. Geceleme otelimizde.
22 KASIM 2019 CUMA: CANCUN
Sabah alınacak kahvaltıdan sonra özel aracımız ile önce Cancun’a yaklaşık 2,5 saat uzaklıktaki Maya – Toltek sentezi bir kent olan Chichen Itza’yı ziyaret edeceğiz. Önceleri Maya kenti olan Chichen Itza, 13. yy’da Toltek istilasına uğramıştır. Mayalar’ın en ilginç yapılarından El Caracol – Gözlemevi, Chichen Itza’da bulunmaktadır. Mayalar, Güneş ve Ay’ın doğuş ve batış hareketlerini saptamak için bu yapının platform, kapı ve pencerelerinin oluşturduğu gözlem hattını kullanmışlardır. Dağınık bir düzende göreceğimiz diğer yapılar arasında Tanrı Kukulkan’a adanmış tapınak El Castillo, Rahibeler Manastırı, Casa Colorada, Savaşçılar Tapınağı bulunmaktadır. Bu yapıların duvar resimlerinde, Tolteklerin Chichen Itza’yı fethi ve Maya liderlerinin kurban edilişi resmedilmiştir. Aztek ve Maya kültürlerinde yaygın olan bir çeşit top oyunun oynandığı top sahası (Pelote günümüzde Fransa’da resmi bir spor olarak oynanmaktadır) ve insan kurbanı kültürünün Chichen Itza’da da varolan bir gelenek olduğuna işaret eden Tzompantli – Kafatası Rafı bulunmaktadır. İnsan kurbanının, Maya kentine Tolteklerle gelen bir gelenek olduğu rivayet edilir. Bu yapıda, duvarlarının üzeri kafatası kabartmalarıyla kaplanmıştır. Öğle yemeği Mayaland adlı yerel bir restoranda alınacaktır. Turdan sonra otelimize dönüş. Otelimizin havuzundan, denizden istifade etmek için serbest zaman. Geceleme otelimizde.
23 KASIM 2019 CUMARTESİ: CANCUN / İSTANBUL
Sabah alınacak kahvaltıdan sonra havalimanına transfer. Check-in, pasaport ve gümrük kontrollerinden sonra THY’ye ait TK 181 nolu sefer ile 10:10 da İstanbul’a hareket. Geceleme uçakta.
24 KASIM 2019 PAZAR: İSTANBUL
12 saatlik direkt bir uçuştan sonra yerel saat ile 06:15 de varış. Turumuzun sonu.
TOPLAM 10 GECE / 11 GÜN


FİYATLARIMIZA DAHİL OLAN HİZMETLER:
*İstanbul / Mexico City – Cancun / İstanbul arası THY ile ekonomi sınıfı gidiş dönüş uçak bileti.
*Yerel havayolları ile Mexico City / Guatemala City / Cancun arası yerel havayolları ile tek yön ekonomi sınıfı uçuşlar.
*Yukarıda belirtilen tüm uçuşların havalimanı ve güvenlik vergileri.
*Cancun’da 2 gece Hotel Krystal Cancun’da’de, Mexico City’de 2 gece Hampton Inn Suites’’de, Antigua’da 2 gece Hotel Porta Antigua’da, Atitlan Gölün’de 1 gece Porta del Lago Hotel’de, Guatemala City’de 2 gece Hotel Grand Tikal Futura’da, veya bir benzerlerinde yatak kahvaltı bazında konaklamalar.
*Programda belirtilmiş olan öğlen veya akşam yemekleri.
*Programda belirtilen tüm turlar ve sit alanı, müze, katedral giriş ücretleri.(Bazı müze ve katedraller sadece panoramik olarak dışarıdan görülecektir.)
*Özel araç ile kat edilen yollarda ödenecek olan tüm otoban ücretleri.
*Tüm havalimanı / otel / havalimanı transferleri.
*Otellerde valiz taşıma ücretleri.
*Havaalanı ve oteldeki vale bahşişleri.
*Meksika’da kişi başına % 2 tutan hotel vergisi, % 15 olarak ödenen hizmet vergisi ve % 15 tutan federal vergiler.
*Tüm tur boyunca gruba tahsis edilecek olan klimalı bir araç.
*Seyahatin başlangıç gününden son gününe kadar gruba hizmet edecek olan İngilizce / İspanyolca bilen yerel rehberler.
*Türsab zorunlu seyahat sigortası.
*Tecrübeli Three Season rehberlik hizmeti.

FİYATLARIMIZA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
*Programda belirtilmemiş olan yemekler.
*Program fiyatına dahil olan yemeklerde alınacak olan içki ve meşrubatlar.
*Otellerde yapılacak olan kişisel harcamalar.
*Meksika vize ücreti.
*Şayet seyahat tarihlerini kapsayan geçerli bir ABD vizeniz mevcut ise bu program için Meksika vizesi almanıza gerek yoktur. Zira Meksika geçerli bir ABD vizesi olan Türk Vatandaşlarından ülkeye girişte vize istememektedir. Vizenin kesinlikle çok giriş çıkışlı olması gerekmektedir!!!!!
*Meksika Vize Ücreti. (Meksika vizesi alabilmek için en az 5 ila 7 iş günlük bir süreye ihtiyaç vardır. Meksika vizesine başvurular internet üzerinden online ve şahsi olarak yapılmaktadır. Müracaatlar tarafımızdan sizler adına yapılabilir. Ancak müracaat yapıldıktan sonra online onaylanmayan vizelerden Golden Bay Tour sorumlu değildir. Vize onayınızın daha çabuk gerçekleşebilmesi pasaportunuzda bulunan geçerli bir ABD vizesi veya bir Shengen vizesine bağlıdır)
*ERV Özel Yurtdışı seyahat ve sağlık sigortası (Three Season’un kendi ofislerinden ücreti mukabilinde yaptırabilir ve sigorta kapsamını detaylı olarak öğrenebilirsiniz)