HİNDİSTAN - NEPAL TURU

BİZE YAZIN

HİNDİSTAN - NEPAL TURU

HİNDİSTAN & NEPAL 31 MAYIS - 08 HAZİRAN 2019
Agra (1) (Agra Kalesi - Taj Mahal - Fatehpur Sikri) Jaipur (2) (Amber Kalesi- Hawa Mahal) / Varanasi (1) (Ganj Nehri’nde Tekne Gezisi)  Yeni Delhi (1) (Kızıl Kale – Qutub Minar - Kingdom of Dreams) Kathmandu (2) (Bhadgaon-Swayambhunath-Pashupatinath)  
DETAYLI TUR PROGRAMI:
31 MAYIS 2019 CUMA: İSTANBUL / YENİ DELHİ
Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali THY kontuarı önünde saat 17:30’da buluşma. THREE SEASON rehberinin misafirlerimize gerekli evrak ve seyahat belgelerini vermesinin ardından, sırasıyla check-in, pasaport ve gümrük işlemleri yapılacaktır. Ardından THY’ye ait TK 716 nolu sefer ile Güney Asya’nın hatta dünyanın en gizemli, en mistik ülkesi olarak bilinen Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’ye saat 20:20’de hareket. Geceleme uçakta.
 
01 HAZİRAN 2019 CUMARTESİ: YENİ DELHİ / AGRA
Yaklaşık 6 saatlik bir uçuştan sonra yerel saat ile 04:35’de Yeni Delhi’ye varış. Pasaport işlemleri ve bagaj alımının ardından havalimanı otelinde alacağımız kahvaltının ardından bizleri bekleyen özel otobüsümüz ile Agra’ya hareket (ortalama 204km). Yaklaşık 4 saatlik bir yolculuğun ardından otelimize varış. Odaların dağılımının ardından dinlenmek için serbest zaman. Ardınan Agra şehrini tanıtan güzel bir tur yapacağız. Bu tur esnasında önce Agra Kalesi’ni ziyaret edeceğiz. Ekber tarafından 1565 yılında yapılmaya başlanmış ve çeşitli eklerin inşasıyla Şah Cihan tarafından bitirilmiştir. Kale, önceleri askeri amaçlı olarak yapılmışsa da Şah Cihan burayı bir saray olarak kullanmıştır. Yukarıda belirttiğimiz gibi Şah Cihan, yaşamının son günlerinde büyük oğlu Âlemgir tarafından buraya hapsedilmiş ve penceresi Tac Mahal’e bakan bir odada ölmüştür. Bu ziyaretin ardından Taj Mahal’e fikir örneği olmuş İran soylu Mirza Gıyas Bey’in mezarının bulunduğu Itmad ud Daula’yı ziyaret edeceğiz. Agra’da görülmesi gereken diğer bir önemli yer olan bu türbe, İran’lı soylu Mirza Gıyas Bey’in türbesidir. Bu zatın güzel kızı Nur Cihan, imparator Cihangir ile evlenmiş ve bu evlilikten doğan kızları, adına Tac Mahal’in yapıldığı Mümtaz Mahaldir. Bu türbe, 1628 yılında Nur Cihan tarafından yaptırılmıştır. Mimari yapısı Cihangir için Lahor’da yapılmış bulunan türbeye benzemektedir. Bu anıt mezarın yapı özellikleri Tac Mahal’inkine çok benzemekle birlikte daha küçük boyutta olması bu işin daha detaylı ve daha ince işçilikle yapılmasını gerekli kılmıştır. Örneğin mermer içine değerli taşları kakma sanatı olan Pietra Dura burada çok daha ince bir hassaslıkla gerçekleştirilmiştir. Model olarak Tac Mahali andıran bu binaya “Baby Taj”, Yavru Tac ismi yakıştırılmaktadır. Bu ziyaretlerimizin ardından Agra’daki en etkileyici ve dünyanın en meşhur yapılarından biri olan Taj Mahal’i ziyaret edeceğiz. Agra’da bulunan birçok eser 16. ve 17. yüzyıllarda burayı başkentleri yapan Mughal İmparatorluğu döneminde yapılmıştır. Kent, Tanrı Krişna ile ilişkilendirilen ve Agra kadar eski Mathura ve Brindavan kentlerine menderes yaparak ilerleyen Yamuna Nehri kıyısına kurulmuştur. Ortaçağ’daki yapısını korumuş olan Agra’nın dar sokaklarındaki mağazalarda gümüş ve altın süslemeler örneğini Taj Mahal’in duvarlarında da görebileceğiniz yarı değerli taşlarla süslenmiş mermer eşyalar gibi yerel el işlerini bulabilirsiniz. (Taj Mahal: Hindistan’ın sembolü haline gelmiş olan Taj Mahal, Mughal İmparatoru Şah Cihan tarafından eşi Mümtaz Mahal için yaptırdığı mermerden bir şiir gibi Yamuna Nehrinin kenarında tüm ihtişamı ile yer almaktadır. Tamamıyla beyaz mermerden inşa edilmiş olan Taj Mahal’in duvarları Pietra Dura olarak adlandırılan ve mermerin oyularak içine yarı değerli taşların yerleştirilmesinden oluşan süslerle kaplıdır) Turdan sonra otelimize dönüş. Dinlenmek için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
02 HAZİRAN 2019 PAZAR: AGRA / JAIPUR (ABHANERİ / FATEHPUR SİKRİ)
Sabah kahvaltısının ardından özel aracımız ile Jaipur’a hareket (ortalama 260km / 06 hours). Yaklaşık 40 kilometrelik bir yolculuğun ardından yolumuz üzerinde bulunan Abhaneri ve Fatehpur Sikri ziyaret edilecektir. Abhaneri’de Chand Baori adlı su kuyusunu göreceğiz. Yaklaşık 12 yıllık susuzluk ve kuraklık çektikten sonra Nikumbha hanedanı, Kral Chanda tarafından M.S. 9. yüzyılda, yöredeki su ihtiyacını karşılamak amacı ile inşa edilen Chand Baori su kuyusu, labirenti andıran simetrik merdivenleri ile tanınmaktadır. 13 farklı kademeye sahip, 3.500 basamaktan oluşan kuyunun derinliği ise 30metre, yaklaşık 10 katlı bir bina yüksekliğindedir. Bu ziyaretimizin ardından bir dönem Moğol Hükümdarlığının başkenti olan Fatehpur Sikri’yi ziyaret edeceğiz. Agra’nın batısında kurulmuş olan bu şehir 1570 - 1586 yılları arasında imparator Ekber zamanında Moğol hükümdarlığının başkentiydi. Daha sonra terk edilmiştir. Günümüzde burası mükemmel biçimde korunmuş bir hayalet şehir durumundadır.  Toplamda yaklaşık 9 saat sürecek bir yolculuktan sonra otele varış. Odaların dağılımından sonra kısa bir süre dinlenmek için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
03 HAZİRAN 2019 PAZARTESİ: JAIPUR
Sabah kahvaltısının ardından Jaipur’un Eski idari merkezi olan Amber Kalesine gideceğiz. (Burası 1788 yılına kadar eyaletin yönetim yeri olmuştur) Jaipur’dan 11 km uzaklıkta bir tepenin yamacına kurulmuş olan bu kale Rajput mimarisinin en önemli örneklerinden biridir. Saray ilk olarak Raja Man Singh tarafından kurulmuş, ilaveler Sawai Jai Singh tarafından yaptırılmıştır. Filler üstünde yükselerek çıkılan saray içinde Divan-ı Avam, Divan- ı Has ve kafesli pencereleri ile saray kadınlarının saray içindeki önemli olayları seyredebildikleri Sukh Niwas ve Jai Mandir (Zafer Tapınağı) ayrıca ışıldayan aynaları ile ünlü Şiş Mahal’i göreceğiz (filler ile çıkma imkanı olmadığı takdirde, alternatif olarak jeep’ler kullanılacaktır). Ardından “Pembe Şehir” olarak bilinen Jaipur şehrini tanıtan bir tur yapacağız. Maharaja Jai Singh II (1693-1743) tarafından kurulan Jaipur şehri Rajasthan eyaletinin başkentidir. Üzerlerinde surlar ve kaleler bulunan tepelerle çevrili olan Jaipur, kafesli pencereli ve pembe boyalı evleriyle özellikle güneşin batışında sihirli bir atmosfere bürünür. Jaipur ve çevresi sonsuz bir müze gibi olmasının yanında sayısız el işleri de sunmaktadır. Ardından Jaipur’un en tanınmış yapılarından biri olan Hawa Mahal’i ziyaret edeceğiz. Bu güzel saray, içindeki kadınların dışarıdan görülmeden dışarıyı seyredebilmeleri için kum taşından inşa edilmiştir ve 1000 adet penceresi bulunmaktadır. Üzerindeki pirinç fırdöndüler nedeniyle 1960’lara kadar rüzgar sarayı adı ile anılmıştır. Turumuzun geri kalanında City Palace ve Jantar Mantar görülecek yerler arasındadır. Jaipur Maharacasının halen yaşamakta olduğu küçük bir bölümü dışında bir müzeye dönüştürülmüş olan City Palace surlarla çevrili ve şehrin yedide birini kaplayan bir bölge içinde yer almaktadır. Müzede Tekstil ve Kostüm Müzesi, Sanat Galerisi, Chandra Mahal, Mubarak Mahal ve Divan-ı Has bulunmaktadır (müze ziyareti yapılmayacaktır). Turdan sonra otelimize dönüş. Otelimizde alacağımız akşam yemeğinden sonra dinlenmek için serbest zaman. Geceleme otelimizde.
04 HAZİRAN 2019 SALI: JAIPUR / VARANASİ
Sabah erkenden Hindu Dini’nin Mekkesi diye tabir edilen ve Hindu Hacıların dünyanın her yerinden akın akın geldikleri Varanasi uçuşu için Havalimanına hareket (bu sabah kahvaltıyı paket halinde alabiliriz). Hindistan yerel havayollarına ait SG2985 nolu sefer ile saat 06:20’de Varanasi’ye hareket. Varanasi; (İngilizler döneminde ismi Banaras olarak değiştirilmiş olan Varanasi ismini kuzeyinden geçen Varuna ve güneyinden geçen Assi isimli çaylardan almıştır. Şehrin en eski ismi ışık şehri anlamına gelen Kashi’dir. Tanrı Şiva’ya adanmış olan kent Hindular için olduğu kadar, 7. 11 ve 23. Tirthankar’ın burada doğmuş olması nedeniyle Jainler için de kutsaldır. Kent tapınmak, meditasyon yapmak ve arınmak için dünyanın her tarafından gelen hacıların buluşma yeridir.) Yaklaşık 1 saatlik uçuşun ardından 07:45’de varış. Havalimanında bizleri bekleyen özel otobüsümüz ile otelimize transfer  Daha sonra Varanasi’yi tanıtan turumuza başlayacağız. Bu turumuz esnasında Hindular tarafından kutsal olarak kabul edilen Ganj Nehri kıyılarındaki dini törenlerin yapıldığı ve arınmaların gerçekleştiği ghatlar, Alamgir Camii, Durga, Vishvanat, Bharat Mata tapınakları, Benaras Hindu Üniversitesi sayılabilir. Akşamüstü otelimize dönüş ve dinlenmek için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
05 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA: VARANASI / YENİ DELHİ
Sabah çok erken kalkmak suretiyle kutsal nehir Ganj’da tekne turu. Tekne turumuz esnasında Hindu’ların nehirde kendilerini yıkayarak nasıl akladıklarını ve Ghat’ların ölülerini nasıl yaktıklarını, ayrıca 24 saat devamlı surette yanan bir odun ateşini göreceksiniz. Sabah ritüelini gördükten sonra otelimize döneceğiz. Otelimizde alınacak kahvaltıdan sonra öğlen gibi Varanasi Havalimanı’na hareket. Hindistan yerel Air Vistara Havayolları’na ait 6E 3129 nolu sefer ile 10:30’da Hindistan’ın başkenti Yeni De1hi’ye hareket. Yaklaşık 2 saatlik bir uçuşun ardından saat 12:10’da varış. Havalimanında bizleri bekleyen özel aracımız ile otelimize transfer. Odaların dağılımının ardından Delhi şehrini daha yakından tanıyacağınız şehir turumuza başlayacağız. Başkent Delhi alt kıtanın en büyük şehirlerinden biri olarak tarih boyunca tam 7 kez kurulmuştur. Günümüz Delhi’si yeni ve eskinin iç içe yaşadığı bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni şehir, İngiliz Raj tarzına uygun olarak Sir Edmund Lutyens tarafından tasarlanmıştır. Turumuza başlarken önce, Mughal İmparatorluğunun görkeminin ve gücünün bir göstergesi olan 1648 yılında Şah Cihan zamanında tamamlanan Kızıl Kale ile yine Şah Cihan döneminde yaptırılan Hindistan’ın en büyük camisi Jama Mescid, geçmişte Delhi’nin ticaret merkezi olan Chandi Chowk’u göreceğimiz eski Delhi turunu yapacağız. Ardından, Hint Ulusunun babası sayılan Mahatma Gandhi’nin sade kabrinin bulunduğu Raj Ghat’ı ve Delhi’deki en önemli Sikh Tapınaklarından biri olan Gurudwara Bangla Sahip Tapınağını ziyaret edeceğiz.  Akşam arzu eden misafirlerimiz ekstra olarak Kingdom Of Dreams adlı bir Hint gecesi deneyimine katılabilirler. Hindistan’ın Broadway Showlarına cevabı niteliğindeki Kingdom of Dreams Show’u bizleri zaman içinde bir yolculuğa çıkaracak Özel aracımızla show’un yapıldığı tiyatro binasına gidecek, önce burada Moğol usulü akşam yemeğimizi alacağız. Ardından Hint El sanatlarını, mutfak deneyimlerini ve birçok kültürel unsurları bir arada görebileceğiniz Culture Gully sokağında dolanmaya vaktimiz olacak. Ardından yaklaşık 2 saat sürecek olan ve olağanüstü koreografi, kostüm ve müzikler eşliğinde bir show olan Kingdom Of Dreams’i izleyeceğiz. Bu güzel gecenin ardından otelimize transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde. (bu akşamki ekstra tura iştirak etmeyecek olan misafirlerimiz yemeklerini otelde alacaklardır.)
06 HAZİRAN 2019 PERŞEMBE: YENİ DELHİ / KATHMANDU
Sabah kahvaltısının ardından, birinci dünya savaşında ölen 85.000 Hintli askerin anısına dikilen Zafer Takı (India Gate) ziyareti ile devam edecek turda, ulusal günlerde geçit törenlerinin yapıldığı geniş Raj Path ve sonundaki Hindistan Devlet Başkanının resmi konutu olan Rashtrapati Bhawan göreceğimiz yerler. İçindeki 75 metre yüksekliğindeki Zafer Kulesi ve yüzyıllardır paslanmadan duran demir kolon ile ünlü Qutub Minar’da görülecek yerler arasındadır. (Bir inanışa göre arkanız dönük olarak kollarınızı demir kolonun etrafında birleştirmeyi başarabilirseniz dileğiniz gerçekleşmektedir) Şehir turunun ardından havalimanına transfer. Check-in ve pasaport işlemlerinin ardından yerel havayollarına ait 9W268 nolu sefer ile 14:10’da günümüzde eskiden dünyadaki tek Hindu Krallığı olan ve 2008 yılında Cumhuriyet rejimine geçen Nepal’in başkenti Kathmandu’ya uçuş ve 16:15’de varış. (Kral Prithi Narayan Shah tarafından 18.yy da kurulan dünyadaki tek Hindu Krallığı Nepal’in başkenti Kathmandu dünyanın damı sayılan dağ sırası Himalayalar’daki bir vadiye kurulmuştur. Tanrılarla ölümlülerin birbirine karıştığı yer olarak adlandırılan Nepal Krallığı, dünyada bir eşi olmayan manzaraları ve konuksever insanlarıyla, komşuları Çin, Hindistan ve Tibet’in en iyi özelliklerini almış gibidir). Havalimanında bizleri bekleyen özel otobüsümüz ile otelimize transfer. Odaların dağılımından sonra dinlenmek için serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
07 HAZİRAN 2019 CUMA: KATHMANDU
Sabah açık büfe alacağımız kahvaltının ardından Kathmandu’yu tanıtan panoramik bir şehir turu yapacağız. Öncelikle Nepal’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olarak kabul edilen 5.yy’da yapıldığına inanılan Nepal’de ki en eski ve en büyük yapı olan Bodnath Stupa ziyaretini gerçekleştireceğiz. Bu Stupa dünyanın en büyüğü olmakla beraber, Kral Mana Deva burasını 5.yy.da günahlarının tarziyesi için sekizgen şekilde inşa ettirmiştir. Ardından Swoyambhunath ziyareti. Her sene sayısı milyonu aşan turistin ziyaretine sahne olan Katmandu'nun en çok ziyaret edilen tapınaklarından biri kuşkusuz Swayambhunath Tapınağı. Çevresinde çok sayıda maymun bulunan ve bu maymunların kutsal olduğuna inanlar tarafından 'Maymunlar Tapınağı' olarak da adlandırılan bu yer, Budizm'in dünyadaki en kutsal temsillerinden biri. Kendi kültürü ve kendi dili (Nepali) olan ülkenin bu kıymetli tapınak, mimaride 'stupa' olarak bilinir. Öğleden sonra ise Kathmandu’nun kardeş şehri olarak görülen ve ismi adanmışlar şehri anlamına gelen Bhadgaon’a hareket. Vadideki en büyük üçüncü şehir olan Bhadgaon’un 9.yy.da Kral Anda Deva tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Şehir içindeki yapılarda görülen eşsiz güzellikteki taş kesme ve ahşap oyma işçilikleri 17.yy.da Kral Bhupantindra Mallas zamanından kalmadır. Daha sonra kutsal Bagmati Nehri kıyısındaki Shiva’ya adanmış Pashupatinath Tapınağını ziyaret edeceğiz. Ardından otelimize dönüş. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.
08 HAZİRAN 2019 CUMARTESİ: KATHMANDU
Sabaha karşı erken saatte havalimanına transfer. Check-in, pasaport ve gümrük kontrollerinden sonra THY’ye ait TK 727 nolu sefer ile saat 07:35’de İstanbul’a hareket. Aynı gün yerel saatle 12:55’de varış. Turumuzun sonu.
TUR FİYATLARIMIZ;

İki kişilik odada kişi başı fiyatTek kişi konaklama farkı3.kişi fiyatıHavalimanı vergilerSeyahat sağlık sigortasıVize ücreti
2399 $450 $2049 $300 $70 $140 $


FİYATLARIMIZA DAHİL OLAN HİZMETLER:
*İstanbul / Delhi - Kathmandu / İstanbul arası THY ile ekonomi sınıf gidiş dönüş uçak bileti.
*Jaipur - Varanasi / Varanasi - Yeni Delhi / Yeni Delhi / Kathmandu arası yerel havayolları ile tek yön iç hat ekonomi sınıfı uçak biletleri ve havalimanı vergileri.
*Agra’da 1 gece Doubletree by Hilton, Jaipur’da 2 gece Doubletree by Hilton, Varanasi’de 1 gece Madin Hotel’de, Delhi’de 1 gece Aloft Aerocity Hotel’de,  Kathmandu’da 2 gece Soaltee Crowne Plaza Hotel veya benzeri otellerde konaklama.
*Otellerde alınacak olan açık büfe kahvaltılar.
*Otellerde alınacak olan akşam yemekleri (içecekler ve meşrubatlar hariç)
*Programda belirtilen tüm turlar.
*Delhi / Agra / Jaipur arası özel otobüs ile transferler.
*Programın otobüs ile yapılan kısmında eyalet geçiş vergileri.
*Müze girişleri.
*Jaipur’da Fil ya da Jeep ile Amber kalesine çıkış.
*Günlük kişi başı 2 şişe içme suyu.
*Mevcut hizmet vergisi.
*Tecrübeli THREE SEASON rehberlik hizmetleri.
*Türsab Zorunlu Seyahat Sigortası.
FİYATLARIMIZA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:
*Otellerde yapılacak olan kişisel harcamalar. (bar, minibar, kurutemizleme, vs.)
*Yerel rehberlere ve sürücülere verilecek olan bahşişler.
*Havaalanlarında ve otellerde valiz taşıma ücretleri.
*Hindistan ve Nepal vize ücretleri. (Nepal vizesi ülkeye girişte alınır. Vize ücretini yolcu kendisi öder (Yaklaşık 25USD). Nepal vizesi için yanınızda mutlaka 2 adet vesikalık fotoğraf bulundurunuz.
*Müze girişlerinde ilave alınan fotoğraf makinesi ve kamera ücretleri. (kişi başına sadece birkaç Amerikan Doları’dır)
*Kişi başına 15 TL tutan yurt dışı çıkış konut fonu.
 *ERV Özel Yurtdışı seyahat ve sağlık sigortası (THREE SEASON’un kendi ofislerinden ücreti mukabilinde yaptırabilir ve sigorta kapsamını detaylı olarak öğrenebilirsiniz)
**Yurtdışına yapacağınız seyahatiniz için ERV Seyahat ve Sağlık Sigortası yaptırmanızı önemle tavsiye ederiz. Zira vize başvurunuzun reddi, seyahat öncesi herhangi bir sağlık sorunundan ötürü seyahatinizi iptal edebilme, 1. Dereceden akrabalarınızı ilgilendiren sağlık sorunlarında ya da seyahat esnasında olası bir sağlık sorununuzda, valiz kaybolması vb. durumlarda ERV Sigorta seyahatiniz için ödemiş olduğunuz bedelin yaklaşık % 75 lik kısmını karşılayabilmektedir. İsteğe bağlı olarak ve seyahat eden kişinin yaşına bağlı olmak kaydıyla tarafımızdan ücreti mukabilinde yapılan ERV Seyahat ve Sağlık Sigortasını, kendinizi ve yapacağınız seyahatin sekteye uğraması durumuna karşılık seyahatinizi koruma altına almak adına yaptırmanızı önemle tavsiye ederiz. Seyahat ve Sağlık Sigortası ile ilgili geniş kapsamlı bilgiyi THREESEASON satış görevlilerinden öğrenebilirsiniz.**70 yaş ve üzeri yolcular için sürprim uygulanır**
NOTLAR:
*Yukarıda belirtilen uçuş saatleri THY ve diğer yerel taşıyıcılardan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten, uçak iptalinden, uçağın teknik aksaklıklarından dolayı ortaya çıkabilecek rötarlardan, yolcunun iç hat uçuşlarını kaçırmasından kaynaklanan aksaklık veya doğabilecek problemlerden acentamız kesinlikle sorumlu tutulamaz.
*Programda belirtilen ve iç hatlarda uçulacak olan havayolunun / havayollarının yerine başka bir yerel taşıyıcı / taşıyıcılar ile uçulabilir. Dolayısıyla aktarma noktaları ve saatleri değişkenlik gösterebilir.
*THREE SEASON gerekli gördüğü durumlarda haber vermeksizin programın içeriğini bozmadan şehirlerin program içindeki sırasını ve uçulacak olan ana havayolunu değiştirebilir.
*Ekstra turlar en az 15 kişinin katılımı ile gerçekleştirilebilir. 15 kişiden daha az katılımlarda rehberiniz sizlere gerekli fiyat ayarlamasını yapıp bildirecektir.
*Panoramik şehir turları herhangi bir müze veya ören yeri girişi içermez.
*Tur kalkmadan 3 gün önce lütfen tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini büromuzdan teyid ediniz.
*Oteller check-in saati 14:00, check-out ise 11:00 ila 12:00 arasıdır.
*Otellerde 3 lü odaların standardı diğer iki kişilik odaların standardı ve ebatları ile genelde aynıdır. Dolayısıyla 3 yetişkin veya 2 yetişkin + 1 çocuğun (ek yataklı) aynı odada kalması bazı otellerde konforunuzu etkileyebilir. Üç kişilik odanın konforu veya ebadından ötürü oluşabilecek herhangi bir şikayetten veya sorundan THREE SEASON veya THREE SEASON  rehberi sorumlu değildir.
*Kathmandu’dan ayrılırken her yolcu ayakbastı ücreti olan 25 USD’yi kendisi ödemelidir.
*Kathmandu’da kullanılacak olan otobüslerde air condition sistemi yoktur.
*Seyahate çıkarken yanınızda mutlaka rahat yürüyebileceğiniz en az 2 çift ayakkabı götürmenizi tavsiye ederiz.
*Seyahat edeceğiniz ülkeler kendi yerel para birimlerini kullanmaktadırlar ve konvörtıbl değillerdir. Dolayısıyla seyahat öncesinde bu para birimlerini Türkiye’de ki banka veya döviz bürolarından tedarik edemezsiniz. Bunun için yanınızda ABD Doları götürmenizi tavsiye ederiz.
*Bu seyahate iştirak edecek istisnasız her yolcunun tek girişli Hindistan ve tek girişli Nepal vizesi alması gerekmektedir.
*Pasaport temdit süresinin seyahat başlangıç tarihi itibarı ile en az 9 ay olması gerekmektedir. Hindistan vizesi Türkiye’den tarafımızdan alınmakta, Nepal vizesi ise ülke girişinde her yolcu tarafından vize ücreti münferiden ödenerek alınmaktadır.
*Şirketimiz sizler ile konsolosluk / elçilik arasında bir aracı konumunda olup, herhangi bir vize alım garantisi veremez. Bu durumda konsolosluk / elçiliğin vermediği vizelerden THREE SEASON sorumlu tutulamaz.
*Uçak yolculuğu esnasında her yolcunun kabin içine 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) ebatlarında bir parça eşya alma hakkı vardır. Bu seyahat esnasında kişi başına valiz hakkı maksimum 20 kg ile sınırlıdır. İç hat uçuşlarında bu ağırlık 15 kg ye kadar düşebilir. Ekstra valiz veya ağırlıktan veya ödenecek ekstra bagaj ücretinden THREE SEASON ve tur rehberi kesinlikle sorumlu değildir. Uçak içerisine özellikle Hindistan dönüşünde kişi başına bir parça eşya alabilirsiniz. Bunun ebadı yukarıda belirtildiği gibi olup en fazla 5-7 kg olabilir.
*Yanınıza mutlaka bir adet hırka veya kazak, bir adet yağmurluk alınız ve rahat yürüyebileceğiniz 2 çift ayakkabı alınız.
*Seyahat edeceğiniz dönem Hindistan ve Nepal için ılıman bir dönem olacaktır. Dolayısıyla yanınıza buna göre kıyafet almanızı tavsiye ederiz.
*Cep telefonlarınız yurt dışı görüşmelere açık ise kullanabilirsiniz.
*Ara uçuş saatleri turumuz kalkmadan yaklaşık 1 hafta önce teyid edilir.
*Hindistan’ın ve Nepal’in kendi yerel para birimleri mevcuttur. Bu para birimleri Türkiye’de bankalarda veya döviz bürolarında bulunmamaktadır. Sizlere tavsiyemiz seyahatiniz için yanınıza Amerikan Doları almanızdır.
*Bu programa rezervasyon yaptıracağınız zaman pasaportunuzda yazılı olan isminizi açık olarak kayıt görevlisine pasaport numaranız, pasaport alış tarihiniz ve temdit süreniz ile birlikte lütfen bildiriniz. Havalimanında check-in esnasında isimden kaynaklanan herhangi bir problemde THREE SEASON kesinlikle sorumlu değildir. Bilet kesildikten sonra ister iç hat ister dış hat olsun isim değişikliği kesinlikle yapılamaz. Kesilen yeni biletin meblağı seyahat eden yolcuya rücu eder.
*Programımız esnasında otellerde alınacak olan akşam yemekleri tamamen sizlerin damak zevkine göre ve batılı standartlara uygun olarak seçilmiştir.
*Vize alımları için en az 7 iş günlük bir süreye ihtiyaç vardır. Lütfen programa katılımınızı buna göre ayarlayınız.
*Kredi Kartları, Banka Kartları ve Havayolu mensuplarının (emekli havayolcular dahil) kestirmiş oldukları biletler THREE SEASON’u kesinlikle bağlamaz. Program veya tarih değişikliğinde kredi kartı, banka kartı, puanlar la kesilen veya pass biletler ile uçacak olan yolcuların yanan biletlerinden THREE SEASON sorumlu tutulamaz. Bu şartları yolcu tura kaydolurken kabul etmiş sayılır.