BAŞTAN BAŞA KIRGIZİSTAN

BİZE YAZIN

BAŞTAN BAŞA KIRGIZİSTAN

Öne Çıkanlar;
Her biri açık hava müzesi gibi 4.000’den fazla tarihi “bölge” sayesinde, dünyaca tanınan Mısır, Hindistan, Antik Yunan ve Roma ile eşdeğer bir miras.
Sovyetlerden kalma binaları, geniş yolları ve meydanları ile ünlü Kırgızistan’ın başkenti Bişkek.
Peru-Bolivya sınırındaki Titicaca’nın ardından dünya üzerindeki en büyük ikinci Dağ Gölü olan, Hazar Denizinden sonra en büyük ikinci tuzlu göl olan ve tüm dünya gölleri arasında onuncu büyüklüğe sahip “Issık Göl”.
Suyunun içme suyu olarak da kullanılması   sebebi ile girmenin yasak olduğu, turkuaz rengi ile “Büyük Almati Gölü”.
Geniş caddeleri, kalabalık pazarları ve canlı gece hayatı ile ülkenin en gelişmiş sanayi ve kültür merkezleri arasında gösterilen Çimkent.
Türklerin, Anadulu’ya yayılmasında önemli merkezlerden biri, İslamiyet’i Türkler arasında ilk yayan, Divan-ı Hikmet adlı eseri yazan Hoca Ahmed Yesevi’nin yaşadığı ve Türk tarihinin önemli şehirlerinden Türkistan.
İpek Yolu’nun bir başka önemli durak yeri ve Orta Asya'nın en büyük şehri Taşkent.
Orta Asya'nın din, ticaret ve bilim merkezi olan 2500 yıllık Buhara.
Buhara’da heykeli bulunan Nasreddin Hoca.
Arslan Baba, Hoca Ahmed Yesevi, Imam el-Maturidi, Imam el-Buhari, Şah-ı Nakşibendi, Abdülhalik Gücdüvani gibi pek çok büyük din adamı.
El-Fergani, Abu Ali İbn-i Sina, Abu Raikhan Biruni, Muhammed El-Farabi, Mirza Ulugbek, Ali Kuşçu, Muhammad Al-Harezmi gibi hepsi de dönemlerinin en ünlü ve yetkin bilimadamları.
Çölleri, dağları, önemli gölleri ve akarsuları ile çok önemli bir tabiat zenginliği.
Hormonsuz ve doğal yetişen sebze ve meyveler.
Efsanevi İpek Yolu’nun iki önemli şehri, dünyanın en eski şehirlerinden 2750 yıllık Semerkand.
Kendinizi eski dönemlerdeki tüccarlar gibi hissedebileceğiniz pazarlarda, dünyaca meşhur dokumalar, el sanatları, zervarlı ayakkabılar, altın rengi iplerle dokunmuş çapanlar, astragan kürkler, seramik ve minyatürler. Semerkand’ı başkent yaparak büyük bir imparatorluk kuran Timur.
26 EKİM 2019 CUMARTESİ: İSTANBUL / BİŞKEK
Istanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali Golden Bay Tour kontuarı önünde saat 19:00’da buluşma. Golden Bay Tour rehberinin misafirlerimize gerekli evrak ve seyahat belgelerini vermesinin ardından, sırasıyla check-in, pasaport ve gümrük işlemleri yapılacaktır. Ardından TK348 nolu sefer ile saat 21:30’da Bişkek’e hareket.
27 EKİM 2019 PAZAR: BİŞKEK / ISSIKGÖL / BİŞKEK
Sabah Bişkek’e varışımız ile birlikte havalimanında karşılanıyoruz. Sabah kalvaltımızın ardından “Issik Göl” gezimizi gerçekleştiriyoruz. Kırgızistan için burası ülkenin incisi sayılan bir durak noktası. Dünyanın en büyük krater gölü olan Issik Göl bir asır öncesine kadar kutsal olduğuna inanılması sebebi ile girilmezken, günümüzde turizmde önemli bir saha teşkil ediyor. Issik Göl’de geçireceğimiz gün boyunca bu efsaneler gölü ve çevresini keşfe çıkıyoruz. Tekne turumuzun ardından Issik göl kenarında yer alan Çolpan Ataya ulaşıyoruz. Burada M.Ö. 2000 yıllarına uzanan kaya yazıtlarını, taşlara çizilmiş sayısız insan ve hayvan figürlerini görüyoruz. Bişkek'e dönüşümüz ardından akşam yemeğimizi alacağız. Geceleme Bişkek'deki otelimizde.
28 EKİM 2019 PAZARTESİ: BİŞKEK / ALMATİ
Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te şehir turuna çıkıyoruz. Şehir turumuz esnasında Ala Too Meydanı, Manas Anıtı, Başkanlık Binası, Kırgızistan'da 2010 senesinde yaşanan halk hareketi esnasında yaşamını yitirenlerin anısına yaptırılan Devrim Anıtı, Lenin Anıtı, Eski Meydan, Parlamento Binası, Oak Parkı, Zafer Meydanı ile yerel Pazar gezeceğimiz yerler arasında. Öğle yemeğinin ardından Almati’ye doğru yola çıkıyoruz. Varışımızın ardından geceleme Almati’deki otelimizde.
29 EKİM 2019 SALI: ALMATİ / BÜYÜK ALMATİ GÖLÜ
Bugün Kazakistan’ın sembollerinden birisi olan, Kazak Halkı için özel bir öneme sahip Büyük Almati Gölü’nü geziyoruz. Suyunun içme suyu olarak da kullanılması sebebi ile girmenin yasak olduğu, Almati Gölü’nde tam günlük bir seyre çıkıyoruz. Turumuzun sonunda bir kartal çiftliğine giriyor ve kartal avcılarının muhteşem şovlarına tanıklık ediyoruz. Turumuzun ardından Almati’ye dönüyoruz. Akşam yemeğimiz sonrasında geceleme Almati’deki otelimizde.
30 EKİM 2019 ÇARŞAMBA: ALMATİ / ÇİMKENT
Sabah kahvaltımızı alarak Almati’de şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Panfilova Parkı içerisinde yer alan, özel atmosferi ve mimarisi ile oldukça etkileyici bir havaya sahip olan, etrafını saran ağaçların doğal güzelliği ile tarihin muhteşem atmosferini bir arada sunan Rus Ortodoks Katedrali olan Zenkov Katedrali, 28 Panfilov Kahramaları Parkı, Bağımsızlık Meydanı göreceğimiz yerler arasında yer alıyor. Ayrıca Medeo ve Çimbulak gezilerinin ardından Havalimanına giderek Air Astana havayollarının uçuşu ile saat 19:25’de Çimkent’e hareket ediyoruz. 20:50’de varışımızın ardından otelimize transfer. Akşam yemeğinin ardından geceleme Çimket’deki otelimizde.
31 EKİM 2019 PERŞEMBE: ÇİMKENT / TÜRKİSTAN / TAŞKENT 
Sabah kahvaltısının ardından ilk durağımız Türkistan kenti Hoca Ahmed Yesevi Türbe Kompleksi’ni ziyaret ediyoruz. Daha sonra Otrar’a geliyoruz. Berdibek Sarayı, Aristan-Bab ve Otrar Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Daha sonra otobüsümüze binerek Özbekistan sınırına hareket ediyoruz. Varışımız ile birlikte pasaport işlemlerinin ardından Özbekistan’a giriş yapıyoruz. Akşam yemeği sonrasında geceleme Taşkent’deki otelimizde.
01 KASIM 2019 CUMA: TAŞKENT
Sabah kahvaltısının ardından merkezi Asya’nın en büyük şehirlerinden biri olan Taşkent şehir turumuza başlıyoruz. Taşkent yaklaşık 3 milyon nüfusu ve 2000 yıldan fazla tarihi ile ön plana çıkmaktadır. Taşkent kelimesi Özbekçe’de "Taş Şehir" olarak tercüme edilir.  Gezimizde Ali Şir Nevai Opera        Binası, Amir Temur meydanı, Bağımsızlık Meydanı ve Anıtı, Deprem Anıtı, görülmeye değer Metro istasyonları, Uygulamalı Sanatlar Müzesi'ni, Hast-İmam Meydanı ve çevresindeki tarihi eserleri, Kukeldaş Medresesi’ni, Çarsı (Çorsu) pazarını göreceğiz.  Turumuz sonrasında otelimize dönüş. Akşam yemeğini alıyoruz. Gecelememiz Taşkent’deki otelimizde.
02 KASIM 2019 CUMARTESİ: TAŞKENT / BUHARA
Sabah kahvaltımızın ardından Taşkent otelimizden valizlerle birlikte ayrılıyor ve saat 07:30 hızlı treni ile Buhara’ya hareket ediyoruz. 11:20’de varış. İlk olarak, Şah-ı Nakşibendi’nin anıt mezarını ziyaret ediyoruz. Gezimize Miri Arap Medresesi, Cuma Camii ve Minaresi, Magoki-Attari Camii, Sinagog, Lebi-Hauz Meydanı, Nadir Divanbeyi Medresesi ve Dervişhanesi, Chor-Minor Medresesi ile devam ediyoruz. Ayrıca Uluğbey Medresesi dışarıdan olmak üzere Ark Kalesi, Samaniler Türbesi ve Chashma-Ayub Su Müzesi görülecek yerler arasındadır. Gezimiz sonrasında alışveriş için serbest zaman. Akşam yemeğimizi alıyoruz. Ardından gecelememiz otelimizdedir.
03 KASIM 2019 PAZAR: BUHARA / SEMERKANT
Kahvaltı sonrası Buhara gezimize devam etmek ve ardından Semerkant yoluna çıkmak için otelden valizlerimizle hareket ediyoruz. Buhara Emirlerinin yazlık sarayları olan Sitorai Mohi Hossa’yı ziyaret ediyoruz. Bu saray doğu ve Avrupa mimari elementlerini birleştirilerek inşa edilmiştir. Semerkant’a yolculuğumuz esnasında ortaçağın en güzel kervansaraylarından biri olan fakat günümüze sadece ana kapısı kalmış Rabat Malik ve kervanların su kaynaklarından Sardoba, yolumuzun üzerinde olacak. Ardından İslam alimi İmam Buhari’nin türbesini ziyaret ettikten kısa bir süre sonra şehre varıyoruz. Akşam yemeğimizi alıyoruz. Ardından gecelememiz Semerkant’ta otelemizdedir.
04 KASIM 2019 PAZARTESİ: SEMERKANT
Sabah kahvaltı ardından Semerkant gezimiz için hareket ediyoruz. Muhteşem bir türbeler kompleksi olan Shah-i-Zinda Mezarlığını ziyaret ediyoruz. Emir Timur'un torunu ve döneminin ünlü bilim insanı Uluğbey'in Gözlemevi ziyaretinden sonra, Aksak Timur olarak bilinen ve Özbekistan’da tarihi lider olarak kabul edilen Timurlenk’in Gur-Emir adı verilen türbesini ziyaret ediyoruz. Registan Meydanı ve muhteşem medreseleri, Bibi Hanım Camii ve şehir pazarı günümüzün diğer önemli gezi noktaları. Ardından akşam yemeğimizi Semerkant Yerel Ev’de alıyoruz. Gecelememiz Semerkant’ta Registan otelimizdedir.
 
05 KASIM 2019 SALI: SEMERKANT / İSTANBUL
Sabah kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılıyor ve Semerkant havalimanına ulaşıyoruz. TK373 nolu uçuş ile saat 13:45’de İstanbul’a hareket ve yerel saat ile 17.15’de İstanbul’a varış. Turumuzun sonu.
10 GECE / 11 GÜN
Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan’ın Türk vatandaşlarına vize uygulaması yoktur.


*THY ile İstanbul-Bişkek, Taşkent- İstanbul gidiş dönüş uçak bileti
*Air Astana Havayolları ile Almaty-Çimkent arası uçak biletleri
*Otellerde kahvaltı dahil konaklamalar.
*Bişkek- Plaza 4*, Almatı- Otrar 4*, Çimkent – Canvas 4*, Taşkent – Miran International 5*, Buhara – Omer Khayyam 4*, Semerkant – Grand Samarkand 4* veya bir benzerlerinde oda kahvaltı konaklama
*Tüm akşam ve öğle yemekleri.
*1 adet yerel gösteri.
*Programda belirtilen tüm transferler ve tüm turlar.
*Yerel Türkçe rehberlik hizmetleri.
*Tecrübeli Golden Bay Tour rehberlik hizmetleri.
*Müze, ören yeri giriş ücretleri.
*Taşkent – Buhara ve Semerkant - Taşkent tek yön ekonomi sınıf hızlı tren bileti.
*Issık-Göl Tekne turu.
*Kartal çiftliğine giriş.
*Türsab zorunlu seyahat sigortası.

*Otellerde yapılacak olan kişisel harcamalar (minibar, bar, restoran, telefon, kurutemizleme)
*Kişi başına 15 TL tutan yurt dışı çıkış konut fonu.
*Yemeklerde alınacak olan içki ve meşrubatlar.
*Bahşişler ve bagaj taşıma hizmeti
*ERV Özel Yurtdışı seyahat ve sağlık sigortası (Three Season Organization’un kendi ofislerinden ücreti mukabilinde yaptırabilir ve sigorta kapsamını detaylı olarak öğrenebilirsiniz)
**Yurt dışına yapacağınız seyahatiniz için ERV Seyahat ve Sağlık Sigortası yaptırmanızı önemle tavsiye ederiz. Zira vize başvurunuzun reddi, seyahat öncesi herhangi bir sağlık sorunundan ötürü seyahatinizi iptal edebilme, 1. Dereceden akrabalarınızı ilgilendiren sağlık sorunlarında ya da seyahat esnasında olası bir sağlık sorununuzda, valiz kaybolması vb. durumlarda ERV Sigorta seyahatiniz için ödemiş olduğunuz bedelin yaklaşık % 75 lik kısmını karşılayabilmektedir. İsteğe bağlı olarak ve seyahat eden kişinin yaşına bağlı olmak kaydıyla tarafımızdan ücreti mukabilinde yapılan ERV Seyahat ve Sağlık Sigortasını, kendinizi ve yapacağınız seyahatin sekteye uğraması durumuna karşılık seyahatinizi koruma altına almak adına yaptırmanızı önemle tavsiye ederiz. Seyahat ve Sağlık Sigortası ile ilgili geniş kapsamlı bilgiyi Golden Bay Tour satış görevlilerinden öğrenebilirsiniz.
**70 yaş ve üzeri yolcular için sürprim uygulanır**