HAVALİMANLARI 2019 YILI YENİ ÜCRET TARİFELERİ

BİZE YAZIN
Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) tarafından yayınlanan 2019 yılı ücret tarifesine, dış hat yolcu güvenliği adı altında yeni bir vergi kalemi eklendi.
DHMİ tarafından açıklanan ücret tarifesinde yeni bir vergi kalemi dikkat çekti. Havalimanlarının kategorisine göre değişiklik gösteren yolcu servis tarifesine ek olarak getirilen yolcu güvenlik tarifesi ile yurtdışına çıkan her yolcudan 1 ile 3 Euro arasında vergi kesilecek.
18 Aralık’tan itibaren biletlenen  ve 1 Ocak’tan itibaren gerçekleştirilen bütün uçuşları kapsayacak şekilde kesilecek yeni vergi kalemi DHMİ tarafından işletilen bütün havalimanlarında uygulanacak.
Yeni vergi kalemini yolcu biletlerine mi yansıyacak?
Adana, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Kayseri ve Trabzon havalimanlarında dış hat yolcularına 3 Euro olarak uygulanacak olan güvenlik vergisi; Adıyaman, Ağrı, Amasya Merzifon, Balıkesir Koca Seyit, Batman, Bingöl, Bursa Yenişehir, Çanakkale, Denizli Çardak, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Kapadokya, Kars, Kastamonu, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Ordu Giresun, Samsun Çarşamba, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa GAP, Şırnak, Tekirdağ Çorlu, Tokat, Uşak, Van ve yıl içinde dış hat trafiğine açılacak havalimanlarında 1 Euro olarak yansıtılacak. Havayolu şirketlerinin söz konusu vergi kalemini yolcu biletlerine yansıtması bekleniyor.

06-03-2019

HAVALİMANLARI 2019 YILI YENİ ÜCRET TARİFELERİ